You are currently viewing Oddychaj kwadratowo: Technika, która wpływa na Twój sukces w biznesie

Bez tlenu nie ma życia w kilkanaście sekund

Oddychanie jest najprostszą, a zarazem jedną z najważniejszych czynności, które wykonujemy każdego dnia. W dodatku bez tlenu nie jesteśmy w stanie przeżyć kilku minut. Przeważnie nie zwracamy na nie uwagi – przecież to coś naturalnego, co robimy automatycznie. Ale co jeżeli powiem Ci, że świadome oddychanie może być potężnym narzędziem, które zwiększy Twoją skuteczność w biznesie? A jedną z najefektywniejszych metod jest technika oddychania kwadratowego.

Tę technikę odkryłem dzięki przyjacielowi, z którym miałem okazję podróżować do Kirgistanu. W trakcie naszej biznesowej wyprawy dyskutowaliśmy na temat różnych metod radzenia sobie ze stresem. Ku mojemu zdziwieniu, mój towarzysz podróży wyznał, że od lat praktykuje jedną specyficzną technikę.
Zaintrygowany zapytałem go, dlaczego zdecydował się na takie działanie. Jego odpowiedź była zaskakująco prosta: „Pracuję w sprzedaży, gdzie ciągła presja podnosi mój poziom stresu. Dlatego wprowadziłem do swojego życia mikrotechniki, które w sumie redukują poziom kortyzolu. Dzięki temu po prostu lepiej funkcjonuję.”

Technika oddychania kwadratowego

Technika oddychania kwadratowego, nazywana również oddychaniem 4-7-8 lub oddychaniem „box”, to prosta praktyka, która polega na kontrolowaniu rytmu oddechu. Wyobraź sobie kwadrat. Każda jego strona symbolizuje kolejny etap techniki: wdech, zatrzymanie oddechu, wydech i ponowne zatrzymanie oddechu. Każdy z tych etapów trwa tyle samo czasu – stąd nazwa „oddychanie kwadratowe”.
Więc jak to działa? Zacznij od spokojnego wdechu na cztery sekundy, potem zatrzymaj oddech na kolejne cztery sekundy. Następnie wydychaj powoli przez kolejne cztery sekundy, zakończ zatrzymując oddech na cztery sekundy. I tak dalej. Tym samym oddychasz w rytmie kwadratu. Możesz oczywiście wydłużać sekundy, ale to wraz z twoim systematycznym praktykowaniem.

Ale jak to może pomóc w biznesie?

Po pierwsze, technika ta redukuje stres. Codzienne wyzwania w biznesie – niezależnie od tego, czy jesteś menedżerem, przedsiębiorcą czy pracownikiem – często są źródłem stresu. Oddychanie kwadratowe pomaga zniwelować ten stres, spowalniając rytm serca i wprowadzając ciało w stan relaksacji.

Po drugie, technika ta zwiększa koncentrację. Regularne praktykowanie oddychania kwadratowego prowadzi do lepszego skupienia i ostrości umysłu. Kiedy jesteś w stanie skupić się na tym, co robisz, jesteś bardziej produktywny i efektywny.

Po trzecie, technika ta poprawia podejmowanie decyzji. W stanie relaksacji, kiedy umysł jest jasny i skoncentrowany, łatwiej podejmować decyzje. Dlatego oddychanie kwadratowe może być pomocne podczas negocjacji, podejmowania ważnych decyzji biznesowych czy planowania strategii.

Prosta metoda jest skuteczna podczas codziennej rutyny

Chociaż technika oddychania kwadratowego wydaje się prosta, jej skuteczność zależy od regularnej praktyki. Dlatego warto wdrożyć ją do swojej codziennej rutyny – zacznij od kilku minut dziennie i stopniowo zwiększaj czas praktyki.

Pamiętaj, oddychanie jest podstawą życia. Dlaczego by nie wykorzystać go jako narzędzia do zwiększania skuteczności w biznesie? Oddychaj kwadratowo, zrelaksuj się i zobacz, jak Twoja wydajność wzrasta.

Pozdrawiam Maciek

Dodaj komentarz

Ten post ma jeden komentarz