You are currently viewing Gabinet marzeń czyli jak być szefem z domowego zacisza, czyli coś dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo

Hej! Wiem, że jesteś tutaj, bo jesteś kimś więcej niż tylko szefem. Jesteś również rodzicem. Wyobraź sobie, że Twoje biurko jest wolne od kolorowanek i zabawek (szok, wiem!). Pokażę Ci, jak przekształcić domowe zacisze w idealne środowisko pracy. Skąd taki pomysł na wpis? Jestem na etapie przeprowadzki, więc migruje między magazynem, biurem i domem, zaginając czasoprzestrzeń co jest cholernie trudne dla mnie obecnie. Nie mniej zauważyłem, że wiele prac mogę wykonać w domu przy biurku skupiając się na zadaniu, a nie na samym problemie miejsca do pracy. Nie mniej kilka wskazówek do tego jak pracować w domu. Zabierajmy się za to!

1. Wydzielenie przestrzeni – Twój prywatny zakątek.

Pierwsza zasada to przestrzeń, która będzie tylko Twoja. Nie musisz od razu budować aneksu do domu. Wystarczy kąt w sypialni czy salonie. Ważne, żeby każdy wiedział – to jest terytorium szefa. Nikt nie ma do tego dostępu. Moje dzieciaki wiedzą, że tam gdzie stoi mój komputer to moje miejsce pracy, więc ostrożnie przechodzą obok, nie mniej już raz się zdarzyło, że komputer zrobił lot z biurka na podłogę- niestety 😊

2. Naturalne światło – dla jasności umysłu.

Umieść biurko tak, byś mógł korzystać z naturalnego światła. Twoje oczy Ci podziękują, a i faktura za prąd też będzie bardziej przyjazna. Z mojego punktu widzenia, słońce to energia życiowa, więc lepiej pracować w miejscu gdzie jest po prostu jasno i nie depresyjnie. Choć znam takie osoby, które pracują w nocy po ciemku- to nie ja.

3. Technologiczne wsparcie – dla wygody i efektywności.

Inwestuj w dobrej jakości sprzęt i szybkie łącze internetowe. I pamiętaj, przewody to wróg numer , jeden każdego rodzica – stawiaj na bezprzewodowość! Internet to podstawa, pracując w różnych miejscach obecnie. Potrzebuje dobrego podłączenia czy zasięgu inaczej po prostu mam frustrację, że chce pracować i nie mogę. Niestety kilka razy miałem takie sytuacje, że mimo chęci byłem offline.

4. Świetny fotel – Twój najbliższy sprzymierzeniec.

To tu spędzisz najwięcej czasu. Nie skąp, zainwestuj w ergonomię! Twoje plecy na pewno docenią luksusowy fotel, który będzie jak drugi dom. To jest o tyle ważne, że przy dobrych narzędziach lepiej się pracuje. Ostatnio testuje prace na stojąco, co jest dla mnie sporą nowością

5. Zabawki pod kontrolą.

Wiadomo, dzieciaki i zabawki – nierozłączny duet. Zadbaj jednak, by Twoje miejsce pracy było wolne od pluszaków i klocków LEGO (boli, prawda?). Po prostu pogadaj z dzieciakami, aby pilnowały swojej przestrzeni i swoich przedmiotów. Osobiście bardzo zwracam na to, aby każdy dbał o swoje miejsce i swoje przedmioty.

6. Zdalne czary-mary – narzędzia do pracy zdalnej.

Chmura, narzędzia do zarządzania projektami, komunikatory – to wszystko pomoże Ci pracować efektywnie z domu. Dzięki temu nawet w podróży służbowej w parku z maluchem będziesz mógł rzucić okiem na sprawy firmy.

7. Strefa relaksu.

Krótki odpoczynek to klucz do efektywności. Ustaw obok biurka małą kanapkę, na której możesz się zrelaksować czytając książkę lub słuchając muzyki.

8. Reguły gry.

Prowadzenie biznesu z domu to wyzwanie, zwłaszcza z dziećmi w tle. Ustal z nimi pewne reguły – na przykład: „Gdy drzwi są zamknięte, mamusia/tatuś potrzebuje skupienia”. Uwierz mi to działa. Wiadomo jak masz 2 letnie dziecko to zapomnij o takiej komunikacji i bez wsparcia osób trzecich nie ogarniesz tematu, ale warto mieć swoje zasady i się ich trzymać.

Podsumowując…

Praca z domu z dziećmi biegającymi dookoła to niełatwe zadanie. Sam czasami procuje z domu, aby czas na dojazdy wykorzystać na systematyczną pracę i przynosi to wymierne korzyści. Z odpowiednim podejściem, możesz stworzyć przestrzeń, która pozwoli Ci być efektywnym szefem i jednocześnie obecnym rodzicem. Bo przecież jeden świat nie wyklucza drugiego, prawda? Działaj i niech moc (spokoju i produktywności) będzie z Tobą!

Pozdrawiam Maciek

Dodaj komentarz