You are currently viewing Jak być ojcem, którego dziecko słucha: Przewodnik dla zaangażowanych rodziców

Cześć !
Czy zastanawiasz się czasem, jak zbudować silną relację ze swoim dzieckiem, aby Twoje słowa były dla niego ważne? Chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma radami, które mogą pomóc Ci stać się ojcem, którego dziecko słucha z uwagą i szacunkiem. Ja odkąd zostałem ojcem praktykuje tego rodzaju działania i mogę śmiało powiedzieć, że działają w mojej rodzinie. Oczywiście u Ciebie może być inaczej, ale jeżeli czytasz ten artykuł to już jesteś jednym z niewielu ojców, którzy chcą dla swoich dzieci lepiej. (przecież każdy mężczyzna wie jak wychowywać swoje dzieci, szczególnie w naszym kraju😊 )

Jakość czasu z dzieckiem

Przede wszystkim, pamiętaj o wartości wspólnie spędzanego czasu. W dzisiejszym zabieganym świecie, nawet krótkie chwile pełnej uwagi, które poświęcisz na zabawę lub rozmowę z Twoim dzieckiem, mogą wzmocnić Waszą więź. Czy potrafisz znaleźć choćby 15 minut dziennie, by być całkowicie obecnym dla Twojego dziecka? U mnie sprawdziło to się w 100%. Spędzenie z dzieckiem czasu sam na sam przynosi wymierne korzyści. Nie trzeba tego robić codziennie, też nie ma co przesadzać i wiadomo, że nie ma się na to tak wiele czasu, ale jeżeli 3-4 razy w tygodniu poświecisz się dziecku, ta inwestycja wróci. Ja np. zabieram każdego z synów np. na zakupy, na mój wieczorny spacer, czy czasami na krótki bieg, gdzie jesteśmy sam na sam.

Drobne zmiany w codzienności

Zacznij wprowadzać małe zmiany w Waszej codziennej komunikacji. Mów spokojnie i wyraźnie zamiast podnosić głos. Staraj się wyrażać prośby zamiast rozkazywać. W taki sposób uczysz dziecko, że współpraca jest cenniejsza niż posłuszeństwo wynikające z lęku. Pewnie ty też nie lubisz jak ktoś na ciebie krzyczy – zgadza się? Jaką masz wtedy postawę obronną? Zamykasz się w sobie? Na ten pytania odpowiedz sobie sam i zastanów się jak czuje się twoje dziecko.

Być przykładem

To na Tobie jako rodzicu spoczywa odpowiedzialność bycia wzorem do naśladowania. Jeżeli Twoje dziecko zobaczy, że traktujesz innych z szacunkiem, samo zacznie naśladować te pozytywne zachowania. Konsekwencja w Twoich działaniach to fundament, na którym Twoje dziecko będzie budowało swoje postępowanie. O tym nie raz wspominam na social-mediach. Dziecko to lustro zachowań rodziców lub innych osób z którymi przebywa najwięcej. Bardzo ważne jest to z kim twoje dzieci poświęcają najwięcej czasu. Świadomie wybieraj te osoby, a ty jako ojciec czy matka rodziny świadomie podejmuj decyzje, jakie są twoje wartości i jakimi jako rodzina się kierujecie. Macie swój kodeks rodzinny? Może warto go spisać?

Znaczenie zabawy

Zabawa to uniwersalny język dzieciństwa. Kiedy angażujesz się w zabawę Twojego dziecka, pokazujesz mu, że jesteś gotowy do wkroczenia w jego świat. To nie tylko zacieśnia Waszą relację, ale też buduje zaufanie. Zabawa to mogą być wspólne wygłupy na dywanie, przez co również buduje się bliskość. Zabawą mogą być również warcaby czy gra w Uno, wszystko zależy od Ciebie i od twoich dzieci. Tutaj kreatywność nie zna miary. Ja wybieram z chłopakami zapasy i siłowanie się, aby trochę energii z nich wyciągnąć.

Poznaj swoje dziecko

Każda chwila spędzona razem to szansa, by lepiej poznać Twoje dziecko. Staraj się zrozumieć jego potrzeby, zainteresowania i obawy. Takie głębokie zrozumienie pozwoli Ci lepiej komunikować się i dotrzeć do Twojego dziecka. W tym przypadku brakowało mi i myślę, że nadal mam mały deficyt empatii, ale pracuje nad tym, aby komunikacji z moimi dziećmi była obustronna, a nie tylko z perspektywy rodzica.

Cierpliwość to klucz

Relacje buduje się przez lata, nie przez dni. Nie zniechęcaj się, jeśli zmiany nie następują od razu. Bądź cierpliwy i wytrwały, a Twoje starania zostaną wynagrodzone.

Pamiętaj, że bycie ojcem to ciągła nauka i nie musisz być doskonały. Ważne, aby nieustannie dążyć do bycia lepszym. Twoje dziecko potrzebuje ojca, który jest gotowy podejmować to wyzwanie.

Czy jesteś gotów poświęcić swój czas, by stać się ojcem, którego słuchają dzieci? Zacznij od dzisiaj, a zobaczysz, jak zmieni się Wasza relacja.

Pozdrawiam Maciek
Coraz lepszy ojciec i coraz lepszy szef 😊

Dodaj komentarz

Ten post ma jeden komentarz

  1. Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!