You are currently viewing Mentor – Twój pomocnik w świecie wyzwań biznesowych

Jako przedsiębiorca powinieneś się ciągle rozwijać, ponieważ świat dynamicznie się zmienia, a wiedza to klucz do sukcesu. Jednak samo zgłębianie wiedzy to nie wszystko – warto również czerpać z doświadczeń innych, bardziej doświadczonych osób. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi mentor. Czy każdy przedsiębiorca potrzebuje mentora? To zależy od indywidualnych preferencji i gotowości do słuchania czy wspierania się opiniami innych. Z mojego doświadczenia wynika, że im wcześniej będziesz mieć mentora, tym szybciej osiągniesz zakładane cele.

Z mojej perspektywy początkowo myślałem, że takie osoby są mi zbędne, ale życie pokazało, że pomoc mentora jednak finalnie oszczędziła mi czas i pieniądze. Dlatego zachęcam Cię do poszukiwania mądrej osoby z innym doświadczeniem niż twoje, która pomoże ci rozwijać się i skracać drogę do osiągnięcia celów.

Kim jest mentor?

Mentor to osoba, która ma doświadczenie, wiedzę i umiejętności w określonym obszarze i chętnie dzieli się nimi z mniej doświadczonymi. Mentor pomaga swoim podopiecznym w osiąganiu celów zawodowych i osobistych, udzielając porad, dzieląc się doświadczeniami i wspierając w procesie nauki i rozwoju. Kluczowe dla Ciebie w relacji mentorskiej będzie zaufanie – zarówno ze strony mentora, czyli osoby dzielącej się wiedzą, jak i osoby uczącej się czyli Ciebie (mentee). Jeśli nie poczujesz tego „czegoś”, co sprawi, że chcesz związać się z daną osobą, relacja mentorska nie będzie efektywna.

Dlaczego warto znaleźć mentora?

Mentor może przynieść Ci wiele korzyści, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Poniżej znajdziesz kilka przykładów argumentów, które mam nadzieje trafią do Ciebie, dlaczego warto znaleźć pomoc w biznesie:

 1. Wiedza i doświadczenie: Mentor posiada wiedzę i doświadczenie w określonym obszarze, co może pomóc w zdobywaniu umiejętności i wiedzy szybciej, niż ucząc się samodzielnie.
 2. Wsparcie i motywacja: Mentor może dawać motywację, wsparcie emocjonalne i zachęcać do dążenia do celów, nawet gdy napotykasz na trudności czy przeszkody.
 3. Sieć kontaktów: Mentor może pomóc w nawiązywaniu nowych kontaktów zawodowych, co może prowadzić do nowych możliwości kariery, partnerstw biznesowych czy współpracy
 4. Rozwój osobisty: Praca z mentorem może pomóc w identyfikacji mocnych i słabych stron, co pozwala na bardziej efektywny rozwój osobisty i zawodowy.
 5. Perspektywa i wgląd: Mentor może dostarczyć cennej perspektywy i wglądu w konkretne problemy czy sytuacje, co pozwala podejmować lepsze decyzje.
 6. Ucząc się na błędach: Mentor może pomóc ci uniknąć częstych błędów czy pułapek, na które sam mógłbyś się nabrać, ucząc się jednocześnie z jego doświadczeń.
 7. Utrzymanie równowagi: Mentor może pomóc utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co jest kluczem do zdrowego i długotrwałego sukcesu.

Jak znaleźć odpowiedniego mentora?

Sposobów na znalezienie odpowiedniej osoby, która pomoże Ci w danej sytuacji jest tyle ile ludzi na świecie. Każdy jest inny, dlatego dróg dojścia do znalezienia pomocy czy wsparcia jest równie dużo. Poniżej spisałem Ci plan w jaki sposób możesz znaleźć osobę, która pomoże Ci w rozwiązaniu wyzwania.

 1. Zdefiniuj swoje cele i potrzeby: Przemyśl, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz, jakie umiejętności chciałbyś rozwinąć i jakie cele chcesz osiągnąć.
 2. Szukaj w swojej sieci: Zacznij poszukiwania od osób, które już znasz. Możliwe, że wśród nich znajduje się ktoś, kto mógłby cię wesprzeć.
 3. Skorzystaj z organizacji branżowych i networkingowych: Wiele branżowych stowarzyszeń i organizacji oferuje programy mentorskie, które łączą doświadczonych profesjonalistów z tymi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę.
 4. Uczestnicz w wydarzeniach i konferencjach: To doskonała okazja do poznania potencjalnych mentorów i nawiązania z nimi kontaktu.
 5. Korzystaj z mediów społecznościowych: Śledź osoby, które są autorytetami w swojej dziedzinie, i spróbuj nawiązać z nimi kontakt.

Czy warto płacić za mentora ?

Jeśli jesteś zdeterminowany, aby znaleźć osobę, która pomoże Ci w życiu prywatnym lub zawodowym, na pewno ją znajdziesz. Polecam poszukać kogoś z doświadczeniem biznesowym w kręgach przedsiębiorców. Na przykład, uczestniczenie w spotkaniach networkingowych może ułatwić nawiązywanie kontaktów z ludźmi z różnych branż. W miarę jak będziesz otaczać się osobami, które mogą pomóc Ci w rozwiązaniu problemów biznesowych, nie krępuj się zapytać ich o zdanie na dany temat.
Jak najbardziej jeżeli chodzi o dobrych ludzi zdarzało mi się płacić za ich czas kawą, obiadem i tradycyjnie fakturą to jest normalne, bo wiedza i czas kosztuje.

Czy każdy mentor jest wart uwagi?

Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. W życiu można spotkać osoby, które nie są dobrze dopasowane do naszych potrzeb, a mimo to wierzymy, że ich doświadczenie pomoże rozwiązać nasze problemy. Warto jednak pamiętać, że każdy mentor czy osoba o innym doświadczeniu ma swoje spojrzenie na sytuację. Twoim zadaniem jest wyciągnięcie najważniejszych informacji i ocena, czy będą pomocne w rozwiązaniu danej sytuacji.

Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z innymi osobami, aby podjąć ostatecznie dobrą decyzję. Nie krępuj się mówić innym osobom, że potrzebujesz wsparcia, ale także nie bój się odmówić pomocy, jeśli czujesz, że nie jest dla Ciebie odpowiednia.

Podsumowanie

Pamiętaj, że znalezienie odpowiedniego mentora może zająć trochę czasu. Ważne jest, abyś był otwarty na różne możliwości i potrafił docenić wartość relacji z mentorem. Posiadanie mentora może Ci przynieść wiele korzyści i przyspieszyć twój rozwój osobisty oraz zawodowy. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że relacja mentorska opiera się na zaufaniu, wspólnym zaangażowaniu i współpracy. Jeśli jesteś gotów na naukę, otwarty na feedback i chętny do pracy nad swoim rozwojem, mentor będzie nieocenionym wsparciem na drodze do sukcesu, jeżeli jeszcze nie jesteś gotów to zacznij działać w inny sposób.

Ten artykuł dedykuje mojej serdecznej znajomej Ewelinie Pisarczyk, która była dla mnie inspiratorką do wielu zmian. Zapraszam serdecznie na jej socialmedia oraz na stronę www.sukcesorka.pl. Ewelina tobie dziękuje z całego serca.

Dodaj komentarz